Informasjon
På denne siden har vi samlet den viktigste informasjonen vedrørende NOR Freeski Cupen og Norgesmesterskapene!
FORMÅL NOR FREESKI CUPEN OG NM
NOR Freeski Cupen og NM er toppidrettsarrangement og FIS-renn. Følgelig må disse renne følge reglementet fra det Internasjonale Skiforbundet (FIS).
DELTAKERBEGRENSNING
Deltakerbegrensning NOR Freeski Cupen:
- 80 totalt når slopestyle går over én dag
- 90 gutter + jenter når slopestyle går over to dager
- 90 totalt i big air
Fordeling jenter/gutter i NOR Freeski Cupen:
- 30 jenter + 50 gutter i slopestyle
- 30 jenter + 60 gutter i big air
Plasser som ikke blir brukt vil overføres til motsatt kjønn ved behov.
Deltakerbegrensning Norgesmesterskapene:
- 90 gutter + jenter i slopestyle
- 100 gutter + jenter i big air
Sammenlagte FIS-poeng i big air og slopestyle avgjør hvem som får plass og ikke, dersom deltakerbegrensningen er nådd. I dette dokumentet finnes en nøye begrunnelse for hvorfor deltakerbegrensingen er slik den er.
KVALIFISERING TIL NOR FREESKI CUPEN GJENNOM KRETS
Fra og med sesongen 2024/2025 vil det være mulig å kvalifisere seg til NOR Freeski Cupen gjennom Kretscuper.
Vinner av yngre junior jenter/gutter eller junior jenter/gutter i hver godkjente kretscup (minimum tre stopp) får personlig plass i NOR Freeski Cupen (ikke NM) påfølgende sesong. Det er opp til hver krets å avgjøre om plassen går til yngre junior eller junior. Dette må bestemmes av hver krets og meldes inn til forbundet før høstmøtet (før sesongen begynner). Merk at utøver må tilhøre skikretsen til Kretscupen for å få personlig friplass.
For kretscuper i 2024/2025 får sammenlagtvinnere i følgende klasser friplass i NOR Freeski Cupen 2025/2026:
-
Sør-Trøndelag: Junior
-
Oppland: Junior
-
Buskerud: Junior
-
Akershus/Oslo: Yngre junior
- Hordaland: Yngre junior
KVALIFISERING TIL NOR FREESKI CUPEN GJENNOM HOVEDLANDSRENN
Fra og med sesongen 2024/2025 vil det være mulig å kvalifisere seg til NOR Freeski Cupen gjennom Hovedlandsrennene (HL).
Vinner av HL jenter og gutter i henholdsvis slopestyle (SS) og big air (BA) får personlig plass i NOR Freeski Cupen (ikke NM) påfølgende sesong. Plassen går ikke videre til 2.plass dersom samme person vinner både SS og BA.
FRIPLASSER TIL ARRANGØRKLUBB
Arrangørklubb av NOR Freeski Cupen og NM får to friplasser per kjønn som er holdt av til deres utøvere som ikke får plass gjennom ordinær seeding.
PÅMELDINGSFRIST OG ETTERANMELDING
Påmeldingsfristen for NC og NM er satt til søndagen to uker før konkurransehelgen for å skape bedre forutsigbarhet for de som er på venteliste og usikre på om de får plass.
Det vil være mulig å etteranmelde fram til onsdag kl. 23:59 før første konkurransedag (for NM gjelder egne frister) dersom det er ledig plass på konkurransen. Ved etteranmelding gjelder førstemann-til-mølla-prinsippet og ikke FIS-poeng. Merk: Dersom det er venteliste blant de som meldte seg på innen fristen får disse plass før eventuelle etteranmeldinger selv om de har færre FIS-poeng. Det vil være et etteranmeldingsgebyr på 175 kr som går direkte til arrangørklubb.
WHATSAPP-GRUPPE FOR NC/NM/HL
Kommunikasjon i forbindelse med NOR Freeski Cupen, Norgesmesterskapene og Hovedlandsrennene mellom arrangør og deltakere, trenere etc. foregår via DENNE Whatsapp-gruppen.
HVOR OG NÅR GJENNOMFØRES LØPERMØTET?
Løpermøtet gjennomføres på Zoom kvelden før hvert renn kl. 20:00. Møtelink blir lagt ut i WhatsApp-gruppen. Hoveddommer tar i tillegg en kjapp gjennomgang på start før konkurransen begynner.
HVOR FINNER JEG TERMINLISTEN?
Terminliste for årets NOR Freeski Cup, NM og Hovedlandsrenn finner du HER og HER.
HVA SKJER DERSOM JEG MISTER BIB´EN MIN?
Dersom du mister / ikke leverer inn BIBen (startnummeret) du har fått utdelt vil du bli fakturert 750 kr.
TRENGER JEG SKILISENS?
Skilisens er obligatorisk og et krav for å starte i konkurranser (årslisens freestyle eller engangslisens). Skilisens skal løses fra den dato løperen fyller 13 år. HER kan du lese mer om skilisens og hvorfor du trenger det.
Alle barn som er medlem av lag tilsluttet Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) eller som deltar i organisert aktivitet i klubbens/lagets regi er forsikret gjennom Gjensidige barneidrettsforsikring fram til og med den datoen de fyller 13 år. Du kan lese mer om barneidrettsforsikring HER.
HVA ER FORSKJELLEN PÅ ENGANGSLISENS OG ÅRSLISENS?
Årslisens har forsikringsmessig dekning for konkurranse, trening, også egentrening og reise og opphold i forbindelse med renn (merk: skilisensen erstatter ikke en reiseforsikring). Engangslisensen har kun forsikringsmessig dekning i konkurransen man kjøper lisens for. Utøvere som skal delta i NOR Freeski Cupen eller NM må ha årslisens (se neste spørsmål).
Les mer om de ulike lisenstypene til Norges Skiforbund HER.
SKAL JEG HAR ÅRSLISENS ELLER ENGANGSLISENS?
Skilisens er påkrevet for utøvere fra fylte 13 år for å kunne delta i terminfestede skirenn. Som freeski-utøver innebærer dette at du trenger årslisens for freestyle/freeski dersom du skal delta i NOR Freeski Cupen, NM, Europacup og Verdenscup kommende sesong. Skal du delta i Hovedlandsrenn og regionale og lokale renn er det tilstrekkelig med engangslisens, men vi anbefaler at alle utøvere kjøper årslisens, for å være dekket under både trening og konkurranse.
TRENGER JEG FIS-LISENS?
Både NOR Freeski Cupen og NM er FIS-renn. Dette ble vedtatt på Skiforbundet sitt vårmøte i 2019 etter at nye kvoteregler i FIS ble vedtatt for Verdenscupen. Dette innebærer at alle utøvere som skal delta må inneha en FIS-lisens. Les mer om FIS-lisens og registrering HER. Merk at hovedlandsrennene ikke er et FIS-renn.
JEG LØSTE INN FIS-LISENS I FJOR, MÅ JEG MELDE MEG INN PÅ NYTT NÅ?
Du trenger ikke sende AD-skjema på nytt, men du må betale den årlige avgfiten innen 01. oktober for å ikke bli strøket fra FIS-listene. Den betaler du HER.
NB! Løpere som ikke kjøper/aktiverer FIS-lisensen innen 01. oktober vil bli strøket fra FIS-listene og få 0 FIS-poeng på neste FIS-liste. Merk: Du får tilbake FIS-poengene dine om du reaktiverer FIS-lisensen etter 01. oktober (om den har blitt satt som inaktiv), men da kommer ikke poengene med før på neste FIS-poengliste. Du mister altså ikke poengene dine for alltid, men det er viktig å ha dette i orden i god tid før sesongen, slik at du har gyldige poeng dersom konkurransene i NOR Freeski Cupen blir fulltegnet, da det er FIS-poengene som avgjør hvem som får plass og ikke. Les mer om FIS-lisens i freeski HER.
HVORDAN VET JEG OM JEG ER REGISTRERT I FIS?
Du kan søke opp deg selv i FIS-sine systemer HER. (NB! Husk engelsk skrivemåte, dvs. ae, oe, aa for æ, ø, å). Dersom du ikke finner deg selv kan du ta kontakt med oss på freeski@skiforbundet.no.
Merk: Det er hver enkelt utøver som selv er ansvarlig for å sjekke at de har en aktiv FIS-lisens til sesongen.
HVA ER NEDRE ALDERSGRENSE FOR FIS-LISENS?
FIS-innmelding gjelder kun de utøverne som skal delta i NOR Freeski Cupen, NM, Europacup og Verdenscup kommende sesong. For sesongen 2025/2026 gjelder dette for utøvere født i 2012 og tidligere.
Spørsmål? Send en e-post til freeski@skiforbundet.no.