Hopp til innhold

Konow, Berge og Araldsen legger opp etter flere sesonger på landslaget. F.v.: sportssjef Bjørn Espen Aase, Jacob Benjamin Alveberg, Maria Heggheim Berge, Ella Eriksen, Kaja Konow, Gøril Strøm Eriksen, Emma Araldsen og Julie Henn Helgøy.

Tre landslagsutøvere legger opp

Etter flere sesonger med sterke prestasjoner både nasjonalt og internasjonalt takker tre dyktige løpere på det norske telemarklandslaget for seg. Kaja Bjørnstad Konow, Maria Heggheim Berge og Emma Araldsen legger opp som aktive landslagsutøvere.

Kaja Bjørnstad Konow

Konow har i en årrekke vært en stabil utøver på landslaget. Allerede som junior viste hun sitt talent med gull i sprint under junior-VM i Sveits. På seniornivå har hun vært en av verdens beste telemarkkjørere, med høydepunkter som to verdenscupseire på hjemmebane i Ål samme dag – først i sprint, deretter i klassisk. Dette kom etter en lengre periode med en rekke skader, og seirene ble stående som en demonstrasjon av styrke og vilje.

 
Foto: FIS Telemark

Hun toppet karrieren med å vinne sammenlagt klassisk-kula i verdenscupen, og endte som nummer fire totalt i verdenscupen 2024/25. Under årets VM i Les Contamines tok Konow individuelt sølv i parallell sprint og gull i Team Sprint sammen med Jacob Alveberg og Trym Nygaard Løken. 

Kaja blir husket for sin direkte kjørestil i fallinjen, og ikke minst sin evne til å kjempe seg tilbake til verdenstoppen.

 
Foto: Morten V. Eriksen

Maria Heggheim Berge

Berge har markert seg som en av de største talentene i nyere tid. På juniornivå tok hun både sølv i klassisk og bronse i parallell sprint i junior-VM, før hun raskt etablerte seg i toppen også på seniornivå. I 2025 fikk hun sitt store gjennombrudd med sin første pallplass i verdenscupen – en bronse i parallell sprint under WC-helgen i Ål. 



Foto: FIS Telemark

Maria har vært kjent som en allsidig utøver med god skiteknikk og balanse. Hun har gått foran som et forbilde for yngre utøvere, og har vist at den norske telemarkssporten fortsatt har sterke, unge talenter på vei opp.

 
Foto: FIS Telemark

 

Emma Araldsen

Som en av de yngre profilene på laget har Araldsen rukket å sette sitt preg på sporten i løpet av kort tid. Hun tok bronse i klassisk distanse under junior-VM, og fulgte opp med en rekke solide prestasjoner på verdenscupnivå, der hun leverte flere topp-10-plasseringer i sin første sesong.

Emma har vist en iver og motivasjon til trening, og har utpekt seg spesielt i klassisk. Hun har vært kjent for sin utholdenhet og pågangsmot, og hun har vist at hun kan hevde seg blant de beste. 


Foto: FIS Telemark

 

Et generasjonsskifte

Konow, Berge og Araldsen har bidratt til å bygge laget, løfte sporten og skape stolthet i norsk telemark. Vi mister tre dyktige utøvere som alle har vært viktige bidragsytere, både sportslig og sosialt. De har lagt ned et stort arbeid for å løfte telemarksporten, og vi er stolte av alt de har oppnådd. Deres resultater og engasjement vil bli stående som inspirasjon for nye generasjoner. 

I tillegg til at Konow, Berge og Araldsen gir seg, la også Trym Nygaard Løken opp tidligere i sommer. Telemarklandslaget er nå i et tydelig generasjonsskifte. Likevel skal man ikke se bort ifra at Konow, Berge og Araldsen gjør comeback i fremtiden. Inntil da skal nye navn fylle tomrommet, men sporene de legger igjen blir stående lenge. 

 

NIF-EPI01, 01