Fagmøte langrenn

Aktuelle temaer, spennende gjester og gode diskusjoner. Velkommen til fagmøte langrenn i Granåsen 21. oktober

Langrennskomiteen i Sør-Trøndelag Skikrets inviterer klubber, trenere, ledere, foreldre og øvrige langrennsinteresserte til Fagmøte Langrenn tirsdag 21. oktober i Granåsen.

Fagmøtet starter kl. 19.30, umiddelbart etter skikretsens høstmøte som er felles for alle grener. Langrennskomiteen oppfordrer alle klubber til å benytte anledningen til å delta på både høstmøtet og fagmøtet. Høstmøtet er en viktig arena for informasjon, dialog og påvirkning på tvers av grenene, mens fagmøtet gir mulighet til fordypning i aktuelle temaer for langrennssporten.

Kvelden byr blant annet på besøk fra den nyvalgte lederen i Norges Skiforbunds langrennskomité, Håkon Solvik, som vil orientere om arbeidet i den nye komiteen og aktuelle saker for norsk langrenn. I tillegg inviterer vi til en spennende paneldebatt om kostnader og utstyrsbegrensning i langrenn, med Petter Soleng Skinstad og Didrik Tønseth.

Møtene er gratis å delta på, men krever påmelding. Påmeldingsfrist er 19. oktober.

Påmelding

Program Høstmøtet 2026

Tid og sted

Dato: Tirsdag 21. oktober
Sted: Granåsen, Helse- og Arenabygget, grupperom Panorama

Program fagmøte langrenn (kl. 19.30-21.30)

19.30 – Kort status fra ansvarsområdene i langrennskomiteen

19.55 – Oppstart med og aktuelt fra den nye langrennskomiteen i NSF
v/ Håkon Solvik, leder i NSF Langrennskomité

Håkon Solvik, Rindal IL, Leder LK NSF
Håkon Solvik, Rindal IL, Leder LK NSF 

Leder i Norges Skiforbunds langrennskomité Håkon Solvik kommer fra Rindal IL og har gjennom mange år hatt sentrale roller i norsk langrenn, både lokalt, regionalt og nasjonalt. Han har blant annet vært leder i langrennskomiteen i Sør-Trøndelag Skikrets, og hatt sentrale roller under verdenscuprenn og Ski-VM 2025 i Granåsen. Våren 2026 ble han valgt som ny leder av Norges Skiforbunds langrennskomité.

Som øverste tillitsvalgte leder for langrenn i Norge vil Solvik gi et innblikk i hvilke utfordringer og muligheter norsk langrenn står overfor, og hvilke prioriteringer den nye langrennskomiteen ønsker å løfte fram de kommende årene.

20.15 – Benstrekk og påfyll av kaffe

20.20 – Paneldebatt: Kostnader og utstyrsbegrensning i langrenn
Med Petter Soleng Skinstad og Didrik Tønseth

Temaet berører hele langrennsfamilien, fra barn og foreldre til klubber, trenere og topputøvere. Med  Petter Soleng Skinstad og Didrik Tønseth får deltakerne møte to personer som kjenner sporten fra ulike ståsteder: organisasjon, media og toppidrett. Sammen vil de bidra til en aktuell diskusjon om hvordan langrenn kan utvikles slik at sporten fortsatt er attraktiv, inkluderende og økonomisk tilgjengelig for flest mulig.

Samtidig er klubbperspektivet avgjørende. Det er klubbene som hver dag møter utøvere og foreldre, og som kjenner utfordringene og mulighetene i praksis. Vi håper derfor på gode innspill fra salen, slik at debatten også kan bidra til erfaringsutveksling og en bredere diskusjon om veien videre for langrennssporten.

Foto: Gisle Johnsen/GDF Media
Foto: Gisle Johnsen/GDF Media

DidrikTønseth representerer Byåsen IL og er en av Trøndelags mest meritterte langrennsløpere. Han kan blant annet vise til OL-gull og VM-gull i stafett, flere verdenscupseire og en lang karriere på øverste internasjonale nivå.

Gjennom en karriere som har strukket seg fra ungdoms- og juniornivå til verdenseliten har Tønseth førstehåndskunnskap om hvordan utstyrsutvikling, kostnader og profesjonaliseringskrav har endret sporten. Han vil kunne bidra med erfaringer fra utøversiden og refleksjoner rundt hvordan langrenn kan videreutvikles uten at terskelen for deltakelse blir for høy.

Petter Soleng Skinstad
Petter Soleng Skinstad

Petter Soleng Skinstad er tidligere langrennsløper/langløpsutøver og en av de mest profilerte langrennsekspertene i norsk media. Han følger utviklingen i norsk og internasjonalt langrenn tett gjennom sitt arbeid som kommentator og analytiker, samtidig som han inntil nylig har vært aktiv utøver i Ski Classics-miljøet

I rollen som ekspert har Skinstad vært en tydelig stemme i mange av debattene som har preget langrennssporten de siste sesongene. Han bringer med seg både et utøverperspektiv og et bredere blikk på hvilke grep som kan bidra til å utvikle langrennssporten og ruste den for fremtiden, både i topp- og breddeidretten.. 

 

21.30 – Avslutning

Vi håper å se mange representanter fra klubbene til en kveld med faglig påfyll, gode diskusjoner og erfaringsutveksling om utviklingen av langrennssporten i Trøndelag og Norge. Vel møtt!

Hilsen LK Sør-Trøndelag Skikrets

SPØRSMÅL?
Ta kontakt med kretskontoret v/ daglig leder Anders Myrland [email protected] / 975 49 214

 

Publisert 30. sep. 2026