Hopp til innhold

Bjørnhild Fjeld fra Rustad IL

Skapte begeistring på Vårmøtet

Rustad IL har hatt stor suksess de siste årene og skaper masse aktivitet og motiverer til store grupper i alle aldre til fellestreninger.

Under helgens fagmøter og vårmøte på Scandic Gardermoen, fikk delegatene og ansatte høres om treningssuksessen hos Oslo-klubben Rustad IL. Hovedtrener Bjørnhild Fjeld fortalte entusiastisk om «Rustad IL Langrenn – en klubb i vekst» og hvordan man kan bidra til «skiløper livet ut» i klubbregi fra et trenerståsted.

– Vi har kanskje lite snø på Skullerud, men har tilbud til alle – ikke bare eliten. Man aktiviserer de eldre, hvor det er forfall kun ved pass av barnebarn. Og husk, vi mosjonerer ikke – vi trener, sa Fjeld til delegatene på Vårmøtet.

Kvinnegruppen i klubben består for eksempel av treningsvillige, blide damer i alle aldre og på forskjellige nivåer. Gjengen samles regelmessig til både skiturer i marka og flotte løpeturer.

– En av de store suksessfaktorene er at man trener samtidig med barna. Det betyr at alle samles og kler sletta i grønt hver mandag klokka 18:00 året rundt. Aktive mødre gir aktive barn. Og vi har også skapt en veldig viktig møteplass for voksne uten alkohol. Mange savner slike tilbud, fortalte Fjeld.

Skipresident Tove Moe Dyrhaug og konstituert generalsekretær Ola Keul fortalte om status i Norges Skiforbund etter underskuddet i SKI-VM. Skiglede for alle også framover, men ingen tvil om at det er krevende, fortalte Tove og Ola. Skiforbundet skal håndtere konsekvensene av SKI-VMs underskudd. Samtidig opplever man stort engasjement på fagmøtene og det er gode diskusjoner rundt barn, ungdom, rekruttering, aktivitet, strategi og toppidrett.

Det kom flere spørsmål fra en engasjert sal, og i to bolker svarte både skipresident Tove Moe Dyrhaug og generalsekretær Ola Keul på spørsmål rundt situasjonen Norges Skiforbund er havnet i.

NIF-EPI03, 03