
– Kjempeviktig jobb
Skipresident Tove Moe Dyrhaug understreker viktigheten av arbeidet til de norske FIS-representantene.
– Vi fikk markert oss i mange komiteer, og vi fikk avholdt mange viktige internasjonale møter på tvers av skinasjonene. Totalt sett har det vært en veldig bra uke for oss i portugisiske Villamoura, og vi hadde mange spennende og bra dager. Vi har fått på plass en flott kalender hvor vi pr. i dag skal arrangere cirka 40 World Cup-renn i alpint, hopp, kombinert og langrenn kommende sesong. Det har vært lagt ned en utrolig bra jobb av våre FIS-representanter sist uke, og det er ingen automatikk i at vi står så sterkt som skinasjon, sier skipresident Tove Moe Dyrhaug.
Det var en stor norsk delegasjon på plass i portugisiske Villamoura sist uke, både FIS-representanter og representanter fra noen av de største norske World Cup-arrangørene.
– Våre representanter gjør en kjempeviktig jobb for oss i de ulike komiteene. For eksempel ved å sikre oss store arrangementer i de ulike grener, og som igjen er en avgjørende inntektskilde for forbundet. Den samme viktige jobben gjør våre arrangørrepresentanter som gjennomfører arrangementene våres i samarbeid med oss. Vi må være på plass der de internasjonale beslutningene blir tatt, og det er ofte mange hensyn vi må ta. Det å snakke sammen, bygge relasjoner medlemsnasjonene mellom, er utrolig viktig. Dette for at vi får et best mulig beslutningsgrunnlag for skisporten totalt sett. Dette er ofte ikke enkelt å få frem Norges syn i ulike internasjonale saker på grunn av hensynet til andre lands kulturer og synspunkt, men jeg synes Norge får gjennomslag for mye. Vi må i si fra når vi er uenig. For eksempel i Aserbajdsjan-saken (ny hovedsponsor FIS) hvor vi i Norge får utfordringer. Her har vi sagt fra til FIS, og påpekt at vi er uenig. Slik kommer det nok til å være fremover også i enkelte saker, sier Moe Dyrhaug.
Selv har Dyrhaug sittet i FIS-styret i snart ett år. Hun ble valgt inn under FIS-kongressen i Reykjavik i fjor. Moe Dyrhaug er første norske kvinne i FIS Council.
– Det var svært hyggelig å møte skifamilien igjen i Portugal sist uke. Mange gode tilbakemeldinger fra både små- mellomstore- og store skinasjoner, på bidrag fra norsk skisport til skisporten internasjonalt. Vi får mye skryt for arbeidet som legges ned, sier Dyrhaug.
Les mer om FIS-vedtakene i alpint, hopp, kombinert og langrenn på skiforbundet.no. Fra møtene i snowboard, freeski og freestyle ligger det referat ute på fisski.com.
Alle vedtak skal gjennom styret (FIS Council) for endelig godkjennelse 12. juni.