Det blir 50 km i Holmenkollen

Femmila i Holmenkollen er på terminlista kommende sesong.

Det har knyttet til seg usikkerhet rundt femmila neste sesong på grunn av at rennene i Holmenkollen er terminfestet helga etter femmila i VM i Falun. Men under dagens vedtak i langrennskomiteen i FIS i slovenske Portoroz ble det klart at femmila er på terminlista kommende sesong. 

Ulf Morten Aune og Espen Bjervig, medlemmer av henholdsvis World Cup-komiteen og langrennskomiteen i FIS, er veldig glad for dagens bekreftelse. Aune holdt et varmende innlegg for femmilas betydning under møtet World Cup-møtet onsdag, og i dag kom den endelige bekreftelsen i langrennskomiteen. 
– Femmila i Holmenkollen betyr veldig mye for norsk- og internasjonal skisport. Det er viktig for oss å ivareta slike tradisjoner og folkefester. Nordmenn og alle utlendingene synes også det er utrolig stas å gå i Holmenkollen på grunn av folkefesten ute i skogen, og distansen er noe spesielt, sier Aune og Bjervig.

Den første femmila ble arrangert så langt tilbake som i 7. februar 1888. Skipresident Tove Moe Dyrhaug understreker viktigheten av å ta vare på femmila.

– Lange skitradisjoner er viktige å ta vare på. Jeg må spesielt takke Ulf Morten og Espen for å ha fått gjennom vedtaket. Begge har gjort en kjempejobb under møtene i Slovenia, mener Dyrhaug.

Det var et større flertall om vedtaket blant representantene. Alternativet var sprint og 20 km, men dette ble nedstemt til fordel for fortsatt femmil. 

Daglig leder for Holmenkollen Skifestival, Grete Ingeborg Nykkelmo, er veldig fornøyd.
– Det er veldig hyggelig å høre at Norge har fått gjennomslag for femmil i Holmenkollen også neste år. Femmila har en helt spesiell plassering hos løpere og publikum både i Norge og internasjonalt. Ekstra hyggelig er det derfor å oppleve at løpere fra alle nasjoner ønsker å gå femmil i Holmenkollen, forteller hun.

Alle vedtak under møtene i slovenske Portoroz skal endelig godkjennes av styret i FIS (FIS Council). 

Publisert 07. mai 2026
Hovedpartner
Offisiell bekledningspartner
STRATEGISKE PARTNERE og NSF LEVERANDØRER