Hopp til innhold

Foto: Terje Pedersen / NTB (NTB Scanpix)

Uttak VM Junior og U23 Nordiske grener Vuokatti

Norges Skiforbund ved Langrennskomiteen har tatt ut 26 løpere og tre hjemmeværende reserver til VM Nordiske grener Junior & U23 som finner sted 8. - 14. februar 2021 i finske Vuokatti. Mesterskapet er åpent for løpere som er født i perioden 1998-2000 for U23 og perioden 2001-2005 for junior.

Uttak Junior
Mangel på uttaksrenn for juniorer gjør at uttaket har vært krevende. Det er løpere på Equinor Juniorlandslag som er stammen i laget som tas ut. Prestasjoner i foregående og inneværende sesong er vurdert, og løpere som behersker flere distanser er foretrukket i uttaket. Junioruttaket består av 13 løpere hvorav syv kvinner og seks menn. I tillegg er det uttatt en mannlig hjemmeværende reserve. Målsettingen er å være med å kjempe om medaljer på alle øvelser i VM Junior.  

Uttak U23
Det er i uttaket for U23 lagt vekt på resultater fra World Cup og Equinor Norgescup i prioritert rekkefølge. Karantenebestemmelser har i tillegg vært en utfordring i arbeidet med dette uttaket. Tre løpere velger å starte i WC Ulricehamn 6.-8. februar, og disse kan da ikke delta i VM-U23. Uttak til WC Ulricehamn offentliggjøres mandag 1. februar. U23-uttaket består også av 13 løpere hvorav syvkvinner og seks menn. I tillegg er det uttatt en hjemmeværende reserve av hvert kjønn. U23-troppen drar til mesterskapet med målsetning om å ta medaljer.

Rennprogram Junior
9. feb: Sprint klassisk
11. feb: 5/10 km fri teknikk
13. feb: Stafett 4 x 3,3 km/4 x 5 km
14. feb: 15/30 km klassisk fellesstart

Rennprogram U23-VM 
10. feb: Sprint klassisk
12. feb: 10/15 km fri teknikk
13. feb: Mixed stafett 4x5 km

Løperne som skal representere Norge i Jr. & U23-VM langrenn er:

Kvinner junior
Margrethe Bergane - Konnerud IL - Equinor Juniorlandslag 
Sigrid Leseth Føyen - Kjelsås IL
Anna Heggen - Svea Skilag/NTG Lillehammer - Equinor Juniorlandslag
Tuva Lislevand - Oddersjaa SSK - Equinor Juniorlandslag
Maria Hartz Melling - Konnerud IL - Equinor Juniorlandslag 
Emma Kirkeberg Mørk - Drammens Ballklubb - Equinor Juniorlandslag
Runa Ulvang - Kjelsås IL

Menn junior
Lars Agnar Hjelmeset - Gjelleråsen IF - Equinor Juniorlandslag
Aleksander Elde Holmboe - Bærums Verk og Hauger IF - Equinor Juniorlandslag
Nikolai Elde Holmboe - Bærums Verk og Hauger IF- Equinor Juniorlandslag
Martin Kirkeberg Mørk - Drammens Ballklubb - Equinor Juniorlandslag
Edvard Sandvik - Kjelsås IL
Jonas Vika, MjøsSki- Equinor Juniorlandslag
Karsten Andre Vestad - Molde og Omegn IF (hjemmeværende reserve)

Kvinner U23
Hedda Østberg Amundsen - Asker SK - Equinor Rekruttlandslag 
Synne Arnesen - Tromsø SK - Team Elon Nord-Norge
Kristin Austgulen Fosnæs - Fossum IF - Team Elon Oslofjord
Ingrid Andrea Gulbrandsen - Bardufoss OIF - Team Elon Nord-Norge
Tiril Liverud Knudsen - Konnerud IL - Equinor Rekruttlandslag
Hanne Wilberg Rofstad - Byåsen IL - Team Elon Midt-Norge
Nora Sanness, Kjelsås IL
Julie Bjervig Drivenes - Lommedalens IL (hjemmeværende reserve)

Menn U23
Iver Tildheim Andersen - Rustad IL - Equinor Rekruttlandslag
Vebjørn Hegdal - Søre Ål IL - Team Elon Innlandet
Jon Rolf Skamo Hope - Hyen IL - Team Elon Vest 
Håvard Moseby - Kjelsås IL - Equinor Rekruttlandslag
Aron Åkre Rysstad - Valle IL - Team Elon Vest 
Håkon Skaanes - Strindheim IL - Team Elon Midt-Norge
Ansgar Evensen - Vind IL - Equinor Rekruttlandslag (hjemmeværende reserve)

Link til offisiell hjemmeside VM Nordiske grener Junior & U23 2021

NIF-EPI01, 01
Foto: Gorm Kallestad /NTB