Hopp til innhold

Para-VM langrenn 16.-24. februar 2019

Søndag 17. februar går første øvelse i Para-VM Nordic Skiing i Prince George, Canada. Dette er et samlet mesterskap for langrenn og skiskyting. Norge stiller med 7 utøvere i langrennsøvelsene.

Norges Skiforbund har tatt ut 7 utøvere til Para-VM i langrenn som arrangeres i Prince George, Canada. 
World Para Nordic Skiing Championship er et mesterskap som har både langrenn og skiskyting på programmet, derfor blir det endel dager mellom ulike langrennsøvelser. 
I følge IPC er det ca 140 utøver fra 19 nasjoner som deltar i dette mesterskapet. 

 Øvelsene er planlagt å gå på formiddagen lokal tid, mulig det kan forkomme endringer ettersom det er rimelig kaldt her i Prince George for tiden, og det har nå blitt noe mildere litt utpå dagen. 
Prince George er 9 timer etter Norge i tid og det vil si at øvelsene går på kvelden norsk tid. 

IPC sender live fra alle øvelser - dette kan du se fra deres web-side; https://www.paralympic.org/nordic-skiing
eller på deres Facebookside; World Para Nordic Skiing
Livetiming finner du også på IPC`s web-side

NRK -TV sender direkte med norske kommentatorer, Link for sendingen på mandag 

Nedenfor finner du en oversikt på ulike øvelser, når de ulike klassene starter og hvilke norske utøvere som skal i ilden.  

Dato Øvelse Lokal tid Norsk tid Norske deltakere
17.02.19 5 km Kvinner sittende 11:10:00 20:10:00 Birgit Skarstein
  10 km Fri Menn synshemmede 12:15:00 21:15:00 Eirik Bye
Thomas Karbøl Oxaal
  10 km Fri Menn stående 12:30:00 21:30:00 Håkon Olsrud
  7,5 km Fri  Kvinner stående 13:55:00 22:55:00 Vilde Nilsen
         
18.02.19 Sprint, prolog  Kvinner sittende 10:00:00 19:00:00 Birgit Skarstein
  Sprint Fri, prolog Menn stående     Håkon Olsrud
  Sprint Fri, prolog Kvinner stående     Vilde Nilsen
  Sprint Fri, prolog Menn synshemmede     Eirik Bye
Thomas Karbøl Oxaal
  Semifinaler 12:00 21:00:00   
  Finaler Kvinner sittende 13:20:00  22:20:00  
  Finaler Menn stående 13:34:00  22:34:00  
  Finaler Kvinner stående 13:48:00  22:48:00  
  Finaler Menn synshemmede 14:02:00  23:02:00  
         
23.02.19 Stafett Mixed  4 x 2,5 km 10:00:00 19:00:00 Taes ut senere
  Stafett Open  4 x 2,5 km 11:00:00 20:00:00 Taes ut senere
         
24.02.19 12 km Kvinner sittende 10:00:00 19:00:00 Birgit Skarstein
 

20 km Cl Menn stående

 

11:40:00

 

20:40:00

 

Johannes Birkelund
Trygve Toskedal Larsen
Håkon Olsrud

 

20 km Cl Menn synshemmede

 

11:40:00

 

20:40:00

 

Eirik Bye
Thomas Karbøl Oxaal

  15 km Cl Kvinner stående 11:50:00 20:50:00 Vilde Nilsen

For dere som ønsker å se komplette resultatlister fra mesterskapet, finner disse på Skiforbundets nettside

Nyttige linker for mer informasjon/bilder; 
Arrangørens nettside 
IPC`s  offisielle side for arrangementet

Arrangørens kontoer på SoMe; 
Facebook: https://www.facebook.com/otwaypg
Twitter:  https://twitter.com/otwaypg
Instagram: https://www.instagram.com/caledonianordic/

IPC sine kontoer på SoMe; 
Facebook; World para Nordic Skiing
Instagram; World Para Nordic Skiing

Landslagets instagramkonto; Langrennslandslaget_ Para Elite
Skiforbundets instagram for Paraidrett; Skiforbundetpara
Skiforbundets Facebookside; Skiforbundet Para

Følgende utøvere representerer Norge i langrenn 
klikk på navnet og få opp utøverprofil, bli litt bedre kjent med den enkelte utøver og deres meritter så langt i karrieren; 

Vilde Nilsen, Kvaløysletta Skilag
Birgit Skarstein, Frol IL
Johannes Birkelund, Oppegård IL
Eirik Bye, Oppegård IL
Trygve Toskedal Larsen, Avaldsnes IL
Håkon Olsrud, Nordbygda-Løten Ski
Thomas Karbøl Oxaal, Sauda IL

Ledsagere; 
Ole-Martin Lid (Thomas Karbøl Oxaal) 
Arvid Nelson og Eivind Røed (Eirik Bye)

NIF-EPI01, 01
Foto: Dustin Satloff/Getty Images/AFP