Hopp til innhold

Sindre Bjørnestad Skar og Anne Kjersti Kalvå

Klart for Lahti

Norges Skiforbund har uttatt utøvere til helgas verdenscuprenn i finske Lahti.

Det er klart for sprint fri teknikk og 10/15 km klassisk i fjorårets VM-by. 

- Vi står foran den siste verdenscupperioden med store renn i Finland, Norge og Sverige. Martin Løwstrøm Nyenget og Tiril Udnes Weng har med sine seire i Skandinavisk Cup sikret seg deltagelse i Lahti, Drammen, Holmenkollen og til verdenscuprennene frem til Tour de Ski sesongen 2018-2019. I den siste perioden er det viktig for Norge å kvalifisere utøvere for rød gruppe (topp 15 fra år til år) i sprint – og distansecupene. Ved at vi leder den totale verdenscupen, med Heidi Weng og Johannes Høstlot Klæbo, stiller vi med åtte utøvere både i sprint og distanse i Lahti. Med noen få unntak velger alle som var uttatt til OL i PyeongChang å delta i Lahti, sier landslagssjef Vidar Løfshus.

Uttaket til Holmenkollen blir offentliggjort tirsdag 6. mars kl. 12:00, mens uttaket til Drammen kommer tirsdag ettermiddag, 27. februar. 


Thea Krokan Murud er tilbake i verdenscupen. 

Disse stiller i Lahti:
Kvinner, sprint, fri teknikk:
Maiken Caspersen Falla, Gjerdrum IL
Marit Bjørgen, Rognes IL
Ragnhild Haga, Åsen IL
Ingvild Flugstad Østberg, Gjøvik Skiklubb
Anne Kjersti Kalvå, Lundamo IL
Thea Krokan Murud, Søre Ål IL
Heidi Weng, IL Bul
Tiril Udnes Weng, Nes Ski

10 km klassisk:
Kari Øyre Slind, Oppdal IL
Marit Bjørgen, Rognes IL
Ragnhild Haga, Åsen IL (forfall). Lotta Udnes Weng, Nes Ski 
Ingvild Flugstad Østberg, Gjøvik Skiklubb
Anne Kjersti Kalvå, Lundamo IL
Thea Krokan Murud, Søre Ål IL
Heidi Weng, IL Bul
Tiril Udnes Weng, Nes Ski

Menn, sprint fri teknikk
Emil Iversen, IL Varden Meråker
Finn Hågen Krogh, Tverrelvdalen IF
Sindre Bjørnestad Skar, Bærums Verk og Hauger IF
Pål Golberg, Gol IL
Sondre Turvoll Fossli, Hokksund IL (forfall). Gøran Tefre, Førde IL.
Eirik Brandsdal, Kjelsås IL
Johannes Høsflot Klæbo, Byåsen IL
Martin Løwstrøm Nyenget, Lillehammer Skiklub

15 km klassisk:
Martin Johnsrud Sundby, Røa IL
Didrik Tønseth, Byåsen IL
Niklas Dyrhaug, Tydal IL
Hans Christer Holund, Lyn Ski
Emil Iversen, IL Varden Meråker
Simen Hegstad Krüger, Lyn Ski (forfall). Mattis Stenshagen, Follebu SK
Johannes Høsflot Klæbo, Byåsen IL
Martin Løwstrøm Nyenget, Lillehammer Skiklub

NIF-EPI01, 01
Foto: Håkon Mosvold Larsen, NTB Scanpix