Hopp til innhold

Paralympics 2018

9. mars tennes den Paralympiske ild i PyeongChang. Skiforbundet har med utøvere som deltar i langrenn og alpint. Følg mesterskapet her.

Medaljeoversikt for Norges Skiforbund:
1 gull, 2 sølv, 3 bronse.


12. mars: Håkon Olsrud gikk inn til bronse på 20 km
13. mars: Jesper Saltvik Pedersen inn til bronse i kombinasjonen.
14. mars: Jesper Saltvik Pedersen klinket til med Norges første gull i Paralympics med gull i storslalåm. Vilde Nilsen gikk inn til sølv på sprinten i langrenn, mens Eirik Bye og ledsager Arvid Nelson fulgte opp med bronse på sprinten i langrenn.
18. mars: Sølv til stafettlaget i Open Relay. Følgende gikk på laget; 
1. etappe Nils Erik Ulset 2. etappe Håkon Olsrud  3. etappe Nils-Erik Ulset  4. etappe: Eirik Bye og ledsager Arvid Nelson


Håkon Olsrud. Fotos: NTB scanpix


Jesper Saltvik Pedersen. 


Vilde Nilsen gikk inn til sølv på sprinten i langrenn.


Eirik Bye og ledsager Arvid Nelson.
 

     
Stafettlaget Open Relay; 
fv Arvid Nelson, Eirik Bye, Håkon Olsrud og Nils-Erik Ulset


For dere som ønsker å se komplette resultatlister, er disse å finne på skiforbundets sider; 
Langrenn     Alpint

De norske utøverne har inntatt deltakerlandsbyen i PeyongChang og innarbeider ny døgnrytme ettersom Sør-Korea ligger 8 timer foran Norge. 
Alle øvelser vil foregå på formiddagen lokal tid for "våre" grener, langrenn/skiskyting og alpint - så det vil si midt på natta norsk tid. 
Norge deltar ellers i  Snowboard, Kjelkehockey og Curling. 
Du kan lese alt om den norske troppen og støtteapparatet i Olympiatoppens Medieguide

NRK satser stort på Paralympics og vil sende 90 timer fra lekene. 
Det vil bli direktesendinger, men også daglige oppsummeringer på kveldstid med høydepunkter, intervjuer og reportasjer.
Sendeplan NRK under Paralympics;  https://tv.nrk.no/guide/

Når konkurrerer "våre utøvere"?
Her er en oversikt på hvilke øvelser, når og hvem som stiller til start av norske utøvere. 
OBS; tidene er ca og kan avvike noe..

ALPINT        
Dato Disiplin/Øvelse Lokal tid Norsk tid Norske Deltakere
10.03  Utfor 09:30-12:30 01:30-04:30 Jesper Saltvik Pedersen
11.03 Super G 09:30-13:00 01:30-05:00 Jesper Saltvik Pedersen
13.03 Super kombinasjon SG 09:30-13:00 01:30-05:00 Jesper Saltvik Pedersen
    SL 15:00-17:00 07:00-09:00  
14.03 Slalåm menn 1. omg 09:30-12:30 01:30-04:30 Jesper Saltvik Pedersen
    2. omg 14:00 - 15:30 06:00-07:30  
17.03 Stor slalåm Menn 1. omg 09:30-12:00 01:30-04:00 Jesper Saltvik Pedersen
    2. omg 14:00 - 15:30 06:00-07:30  
LANGRENN        
11.03 12,5 km sittende Kvinner 11:15-12:25 03:15-04:25 Birgit Skarstein
12.03 20 km fri stående menn 10:00-12:000

02:00-04:00

Eirik Bye 
Håkon Olsurd
14.03 Sprint  Cl - prolog 10:00-11:25 02:00-03:25 Birgit Skarstein
Trygve Toskedal Larsen
Vilde Nilsen
Johannes Birkelund
Eirik Bye
Håkon Olsrud
  Sprint Cl finaler 12:00-14:30 04:00-06:30  
17.03 7,5 /10 km Cl (stående)

 

02:00-04:30 Eirik Bye  
Johannes Birkelund
Håkon Olsrud
Vilde Nilsen
  5/7,5 km (sittende) 12:40-
12:55-
04:40-05:55 Trygve Toskedal Larsen
Birgit Skarstein
18.03 Stafetter Mix Relay 10:00- 10:40 02:00-02:40 lag tas ut under PL
  Stafett Open Relay 11:00 -12:05 03:00-04:05 lag tas ut under PL
         
SKISKYTING        
10.03 7,5 km sittende 10:25-11:10 02:00-03:10 Trygve Toskedal Larsen
  6/7,5 km stående 11:45-12:15
12:15-13:15
03:45-04:15
04:15-05:15
Vilde Nilsen
Nils Erik Ulset
13.03 12,5 km stående 13:00-14:20 05:00-06:20 Nils Erik Ulset
16.03 15 km sittende 10:00-11:30 02:00-03:30 Trygve Toskedal Larsen
  15 km stående 13:00-14:40 05:00-06:40 Nils Erik Ulset

Du kan følge med oss i langrenn/skiskyting og alpint på Sosiale Medier; 
Para elite landslaget langrenn/skiskyting Facebook
Syn og lemlauslandslauget (paraElite) Instagram
Skiforbundet Funksjonshemmede Facebook (langrenn/alpint)
Skiforbundetfh Instagram  (langrenn/alpint)
Paranordic Instagram (IPC langrenn/skiskyting)
Paraalpine Instagram (IPC alpint)
Paralympics Instagram (IPC)
World Para Alpine skiing (IPC Facebook)
World Para Nordic Skiing (IPC Facebook)
Paralympics Games (IPC Facebook)
Team Norway   (Facebook)
Team Norway Paralympics (Instagram)

Offisiell arrangørside; 
https://www.pyeongchang2018.com/en/paralympics/index

Følgende utøvere representerer Norge i alpint og langrenn 
klikk på navnet og få opp utøverprofil, bli litt bedre kjent med den enkelte utøver og deres meritter så langt i karrieren; 

Alpint
Jesper Saltvik Pedersen , Plogen SK

Langrenn
Vilde Nilsen, Kvaløysletta Skilag
Birgit Skarstein, Frol IL
Johannes Birkelund, Oppegård IL
Eirik Bye, Oppegård IL
Arvid Nelson, Svarstad IL (ledsager til Eirik Bye)
Håkon Olsrud, Nordbygda-Løten Ski
Trygve Toskedal Larsen, Avaldsnes IL

NIF-EPI01, 01
NTB scanpix