Freeride ny OL-gren
I Norge er det et stort frikjøringsmiljø, med en særlig positiv utvikling blant unge. Om fire år får sporten sin OL-debut.
Skipresident Roger Finjord ønsker freeride hjertelig velkommen inn som en del av Norges Skiforbund.
– Dette blir veldig spennende. Jeg vet at flere har jobbet godt over lang tid for en god inkludering, og nå er sporten blitt en ny OL-disiplin hos oss. Jeg ser frem i mot reisen mot OL i 2030, sier Finjord.
Det var fredag 5. juni som det ble det fattet et historisk vedtak på freestyles fagmøte på Helsfyr om å ta freeride (frikjøring) inn som en del av Norges Skiforbund under freestyle.
– Freeride som OL-gren i 2030 er svært positivt for sporten vår og vil være til stor inspirasjon for både dagens og fremtidens utøvere. Som olympisk gren vil sporten få økt synlighet, noe som kan bidra til å skape enda flere muligheter for barn, unge og voksne utøvere på alle nivåer, sier Finn Morten Andresen og Øystein Aasheim i Norway Freeride.
Det var bare for et par år siden at freeride også ble inkludert i Det internasjonale ski- og snøbrettforbundet (FIS).
Foto: Espen Mills
Markerer seg
Norge markerer seg allerede tungt på seniornivå. Andreas Bakke har representert Norge på det høyeste nivået som deltaker i VM (FIS Freeride World Championships), og sammen med blant andre Vilde Fimreite konkurrerer han i dag verdenstoppen. Begge utøverne er forbilder for stadig flere dyktige juniorer og de viser vei mot de mest krevende fjellsidene i verden.
– Vi gleder oss til vinterens aktiviteter og til å følge utviklingen av norsk frikjøring i årene frem mot OL i 2030, sier Andresen og Aasheim.
Freeride jobber i disse dager med å fastsette kommende vinters Norgescup for senior og junior.
– At frikjøring nå blir en olympisk gren gir ekstra motivasjon i arbeidet med å utvikle, organisere og samle sporten videre. Vårt håp er at den økte oppmerksomheten vil bidra til å styrke den positive rekrutteringen, og gi bedre rammer til utvikling av utøvere, trenere og ikke minst de mange dyktige arrangørene. Samtidig gir det nye og spennende muligheter for de som ønsker å satse mot internasjonale mesterskap og OL, forteller Andresen og Aasheim.
Eksplosiv vekst
Rekrutteringen til norsk freeride har aldri vært sterkere, og aktiviteten på juniorsiden er i dag en av sportens største suksesshistorier. Under paraplyen til Norway Freeride har man sett en formidabel vekst i antall deltakere. For 2026-sesongen besto Helly Hansen Norgescup av åtte juniorkonkurranser, hvorav alle hadde status som internasjonale juniorrenn.
Norske juniorer har ikke bare utmerket seg ved stor deltakelse hjemme, men har også levert svært sterke resultater internasjonalt, inkludert i junior-VM. Vi har også svært sterke norske prestasjoner i den internasjonale juniorcupen, med blant annet Vilja Hoddevik Wåge som har vunnet cupen to år på rad. Denne bølgen av unge talenter og alt det gode arbeidet som er gjort av ildsjelene i freeridemiljøet danner grunnlaget sportens utvikling mot OL i 2030.
På freereideworldtour kan dere lese mer om veien mot OL
Foto: Espen Mills