FIS-TV
http://www.skiforbundet.no/Style%20Library/Images/ForsideTopp.gif
 
Håvard Tjørhom. Foto: Scanpix
 
    Artikkelbilder

Klikk på bildene for å zoome

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Visste du at...

...Berit Aunli ble dronningen av VM i Oslo 1982?

 Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Fyll ut informasjonen under og klikk på send.
 
Jansrud beste norske  
Skrevet av: Claes-Tommy Herland 
Sist oppdatert 23.10.2011 00:00 

Kjetil Jansrud ble beste norske på en 10.-plass i søndagens storlslalåmpremiere i Sölden.

 

Det var Aksel Lund Svindal og Kjetil Jansrud som kvalifiserte seg for 2. omgang av de seks nordmennene som var i aksjon. Mens Jansrud ble nummer 10, endre Lund Svindal som nummer 12. Markus Nilsen endte på 31.-plass.

 

Lotte Smiseth Sejersted kvalifiserte seg ikke for 2. omgang i lørdagens renn, men imponerte. Smiseth Sejersted kjørte inn til 32.-plass. Det er karrierebeste i verdenscupen i storslalåm. 

 

 

Forhåndsomtale:
Norges Skiforbund – alpint har uttatt syv løpere til helgens verdenscupåpning i Sölden.

Ettersom Norge har ett av verdens beste storslalåmlag, er seks herrer klare for søndagens tradisjonelle renn. Det er fine forhold i Sölden foran verdenscupåpningen.

 

- Vi er godt forberedt til sesongen. Får vi en blant de fem beste, er det veldig bra. I fjor lå Kjetil Jansrud og Aksel Lund Svindal på fjerde- og femteplass etter 1. omgang. Så ble rennet avlyst. I år vil vi også være med å prege resultatlistene, men det er knalltøft i toppen, sier sportssjef Claus J. Ryste.
 
Lørdag 22. oktober er alpinistene igjen i gang med verdenscupen på isbreen Rettenbach ved Sölden. Det eneste rennet på isbre i verdenscupsirkuset, er et spesielt renn. Løypa er lang og den kjennetegnes om veldig bratt på midtpartiet, samt en lang flate mot slutten. Den siste uka har gutta kjørt mye på ski i Pitztal, nabobreen til Sölden. Det foreligger til og med store planer om å knytte begge anleggene sammen.

- Vi har vært i Pitztal siden forrige mandag. I starten hadde vi utfordringer med været, men har fått forberedt oss bra. Piztal legger forholdene utrolig til rette for oss, og vi har et veldig bra samarbeid med skistedet, sier verdenscupsjef Håvard Tjørhom.


Lørdag fikk blant annet Aksel Lund Svindal og Kjetil Jansrud trent i renntraseen i Sölden.

- Det er første gangen jeg opplever at vi får til dette. Tidligere år har det vært problemer med forholdene, men det var veldig nyttig å få trent i selve rennhenget siden et er alltid spenning med det første rennet, sier Tjørhom.

Søndag og mandag fikk også laget trent under optimale forhold etter blant annet vanning med helikopter.

- I dag har løperne treningsfri, men vi blir her til torsdag. Vi er absolutt godt forberedt til søndagens renn. Dette ser bra ut, og det blir fryktelig spennende, mener verdenscupssjefen.
 
Lotte Smiseth Sejersted stiller for Norge i lørdagens renn. Sportssjefen er klar på at målsettingen er å kvalifisere seg for finaleomgangen.


Uttak Sölden, storsalåm
Aksel Lund Svindal, Nero
Kjetil Jansrud, Peer Gynt Alpin
Truls Ove Karslen, Steinkjer Skiklubb
Leif Kristian Haugen, Lommedalen Alpin
Iver Kristian Bjerkestrand, Nero
Markus Nilsen, Freidig Alpin
Lotte Smiseth Sejersted, Stabæk IF

 

Alt om helgens renn på fisski.com

 

Intervju med Aksel Lund Svindal på fisalpine.com

 

 
Facebook ikone Twitter ikone
 
© Norges Skiforbund.
Kontakt: Norges Skiforbund post@skiforbundet.no – Innhold kan ikke gjengis uten kildehenvisning til skiforbundet.no. Foto: Norges Skiforbund.