Totalt vil det være 3.125 millioner CHF (cirka 18 millioner NOK) i pengepremier i verdenscupen i langrenn kommende sesong. For seier er gevinsten 15 000 CHF, og totalt 40 000 CHF vil bli delt ut til de ti beste. I stafett eller teamsprint er det 12 000 CHF til vinnerlaget, samt 30 000 CHF til topp seks.
I forbindelse med nyskapningen Tour de Ruka (Kuusamo) skal det utdeles 240 000 CHF totalt i pengepremier. I Tour de Ski skal det deles ut hele 1 055 000 CHF totalt.
FIS har ingen tradisjon for å dele ut penger til de beste i mesterskap. Dette er endret fra og med VM i Holmenkollen. Pengepremiene er lik som i ett verdenscuprenn.
- Pengepremier i VM er en fin gest, men det vil være gullmedaljen som fortsatt vil være den største motivasjonsfaktoren, sier Skinstad.