Owesen har jobbet som alpintrener i Norges Skiforbund siden 1991 på alle ulike nivåer, men etter 19 år i jobben er det foreløpig slutt. Owesen har både opplevd glansperioder og vært gjennom flere tøffe tider.
- Dette er ingen ønskesituasjon, men utelukkende av økonomiske årsaker. De rammene som er tildelt er ikke noe jeg kan stå ansvarlig for som damesjef. Mine ambisjoner er større, og da er det greit å slippe til andre krefter, sier Owesen.
Han avskriver ikke mulighetene for å jobbe med norsk alpinsport i fremtiden
- Nei, men akkurat nå er det slutt for en periode, sier Svein Erik Owesen.
Sportssjef Claus J. Ryste tar Owesens nei til etterretning, og mener det er vanskelig å erstatte ham.
- Svein Erik har en utrolig lang og god erfaring, men trekker seg på grunn av den økonomiske situasjonen vi har havnet i. Han tar konsekvensen av senka rammer, sier Ryste.
Den ferske sportssjefen kommer til å jobbe målretta den nærmeste tiden med tanke på å få til et mest mulig kvalitativt tilbud for de beste alpindamene kommende sesong.