- De nærmeste to årene skal vi bygge opp en solid egenkapital slik at vi står godt rustet mot konjunkturnedgang eller annet uforutsett, forteller Skinstad.
Langrenn er veldig populært i Norge. Derfor planlegger langrennssjef Åge Skinstad å sette av flere millioner til «dårlige» tider
- I 2012 budsjetteres det med et overskudd på 3,5 millioner.
Langrenn har tredoblet omsetningen på tre år. I 2012 passerer Norges Skiforbund – langrenn 60 millioner i kundeinntekter. Det samme tallet var for tre år siden litt over 20 millioner.
Fremover ønsker riktignok langrennssjefen i samarbeid med kommersiell leder Bernt Halvard Olderskog å styrke sin økonomi for å kunne satse like sterkt.
- Vi kommer til å fokusere på annet enn bare logo på bekledning. Vi har kunder i dag som har stor relevans til idretten, og sammen utvikler og lanserer vi flere produkter. Det første som kommer er skibriller i samarbeid med Blizz. Sammen med United Bakeries kommer energi barer og korn- og frokostblandinger. Vi håper også at VM-genseren fra Dale vil bli minst et populært plagg i fremtida som i dag. Det viktigste for oss er at produktene er blant de beste på markedet, og at det er en naturlig link til oss og vår bruk. Våre utøvere skal ikke stille seg bak produkter vi ikke kan stå inne for, forteller Olderskog.
Idretten er veldig populært i Norge, og mange driver langrenn på ulike nivåer. Det omsettes for mye innen kurs og utstyr.
- Leverer vi sportslig, opptrer profesjonelle overfor våre kunder og opprettholder populariteten hos befolkningen tror vi at langrenn innen få år omsetter for 100 millioner, tror Olderskog.
Topper alle målinger
Før sommerferien ble også målingene fra Sponsor Insight lagt frem. Der kommer det blant annet frem at Marit Bjørgen, Therese Johaug og Petter Northug jr., soleklart er de tre mest populære idrettsutøverne i Norge. Langrenn er også den mest populære sporten i Norge (60 prosent) foran skiskyting (56 prosent), håndball (43 prosent) og fotball (43 prosent). Ikke nok med det. Kvinnelandslaget i håndball har i lang tid vært det landslaget nordmenn har hatt best inntrykk av, men langrennsjentene har nå overtatt denne tronen også.
- Dette forteller hvor stort langrenn er om dagen i Norge. Vi er stolt, men også ydmyke over disse målingene, sier Skinstad.
- Vi tror at disse målingene henger sammen med at vi leverer store idrettsøyeblikk og at vi har Norges tre største profiler. Husk også at Marit i fjor ble kåret til verdens beste kvinnelige idrettsutøver, sier Olderskog.