FIS-TV
http://www.skiforbundet.no/Style%20Library/Images/ForsideTopp.gif
 
Tom Hilde. Foto: Scanpix
 
    Artikkelbilder

Klikk på bildene for å zoome

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Visste du at...

...Norge hadde 90 WC-seire fra 1971-2007 i alpint?

 Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Fyll ut informasjonen under og klikk på send.
 
Slik ser hopperne Kollen-utsikten 
Skrevet av: Claes-Tommy Herland/Ski-VM 
Sist oppdatert 02.11.2010 00:00 
Her ser du Kollen-utsikten slik hopperne ser den. Har du lurt på hva hopperne ser i det de fyker ned ovarennet og utfor hoppkanten i Holmenkollbakken?
Et kamera er festet på hjelmen og skiene til Tom Hilde. Du får også kjent – på nært hold - på atmosfæren og følelsen som preger en skihopper før, under og etter et hopp.


I dagene før prøve-VM i mars 2010, hadde fire norske skihoppere kamera festet til hjelmen og bakskiene sine under hopping i Holmenkollen. Dette for å få råmateriale til filmer som skal bli vist i Skiskimulatoren i Holmenkollen. Noen av resultatene kan du nå se på Youtube. På et av klippene følger du elitehopper Tom Hilde fra han gjør seg klar i hopptårnet, setter seg på bommen, gjennom svevet nedover bakken, og frem til han lander og blir intervjuet av Arne Scheie og Anne Rimmen i NRK. Du hører også Hilde i en privat konversasjon med landslagskollega Anders Jacobsen. På den måten får man et unikt innblikk ”backstage”, sett fra Hildes perspektiv.

 

Simulator for publikum også i Oslo sentrum
Det er Carl Erik Flaaten i Massive Scandinavia AS, som har produsert de nye filmene, og som står bak Skisimulatoren i Holmenkollen. Flaaten forteller at hopperne var svært positive til å bruke kamera under testhopping før prøve-VM, og at noen av dem nå bruker tilsvarende filmmateriale i treningsanalyse. I tillegg til den mer profilerte Tom Hilde, har også utøverne Terje Hilde, Erik Lykke Solheim og Eivind Hugaas hoppet med kamera. Filmmaterialet skal brukes i Skisimulatoren i Holmenkollen og i en mobil V-14 simulator som vil stå i Oslo sentrum i tiden før og under VM, først på Rådhusplassen, deretter i Spikersuppa. Filmene blir laget spesielt for VM på ski i Oslo, med en større del viet stemningen og det flotte publikum i Holmenkollen, i tillegg til tre hopp, hvorav ett med en skikkelig overraskelse.

Følelsen av å hoppe
- Inne i simulatoren får publikum en totalopplevelse inkludert flysimulator-bevegelser, vindeffekt og kraftig lyd. 12-14 personer kan sitte inni samtidig, og få kjenne på følelsen av hvordan det er å hoppe i Holmenkollen, sier Flaaten. Han legger til at det i den nye simulatorfilmen vil være en sekvens med alpint utforkjøring i Beaver Creek.


Se actionvideoen med Tom Hilde, og promovideoen fra skisimulatoren i Holmenkollen på
ski-VMs nettsider

 
Facebook ikone Twitter ikone
 
© Norges Skiforbund.
Kontakt: Norges Skiforbund post@skiforbundet.no – Innhold kan ikke gjengis uten kildehenvisning til skiforbundet.no. Foto: Norges Skiforbund.