Artikkelbilder

Klikk på bildene for å zoome

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Visste du at...

...at Thorleif Haug vant 3 gull i Chamonix 1924?

 Tips en venn

Tips en venn om denne artikkelen. Fyll ut informasjonen under og klikk på send.
 
Informasjon om FIS-punkt-lista langrenn
Skrevet av: Petter Furseth
Sist oppdatert 20.06.2012 11:00
Viktig informasjon til klubbene om inn- og utmelding av FIS-lista langrenn 2012-2013

Da er vi igang med tilmelding til årets FIS liste langrenn 

 

Dersom du verken skal inn eller ut av FIS-lista trenger du ikke gjøre noe, med mindre du finner andre feil i listene.

 

Her er listene for Agder og Rogaland Skikrets 2011-2012   

 

Strykninger meldes inn fortløpende til kretskontoret og dette gjøres klubbvis. Frist for innmelding/strykning til kontoret er senest 15. september 2012. Dette gjelder altså både de som skal meldes inn som nye løpere, og de som allerede står der men skal tas vekk. Dersom en utøver skal meldes inn etter fristen, koster det kr. 750,- (normalpris er 250,-).

 

Faktura for FIS listen 2011-2012 vil komme til klubbene om kort tid. Dette gjelder da sesongen SOM HAR VÆRT og den må betales inn uavhengig om man nå skal stryke seg fra tilsvarende liste. Dette er en avgift til FIS som vi alle må betale. Fakturaene blir sendt til klubbene og ikke enkeltpersoner. Kretsen forholder seg kun til klubbleddet.

 

Vi gjør også oppmerksom på at alle nye løpere må underskrive og sende inn Athletes' Declaration-skjema. Ta kontakt med Petter på kontoret dersom du har spørsmål: petter.furseth@skiforbundet.no

 

NB! Hvem trenger å stå på FIS listen?

 

FIS-punkter

 

FIS-punkter er en måte å rangere (måle) alle utøvere på, etter en internasjonal standard. FIS-pkt-lista brukes til seeding, til kvalifisering, m.m. Den best rangerte løper har 0,0 poeng (eller nær 0,0), og så rangeres det oppover. Krav for å kunne delta i World Cup er f.eks 90 FIS-pkt eller lavere (kvinner), og 60 FIS-pkt eller lavere (menn). Det er også vanlig å bruke FIS-pkt-lista som rangering når en skal trekke eller sette opp startlista f.eks i Spar Cup. 
 

Alle renn som har internasjonal status, teller for å skaffe seg FIS-punkter. Det vil si World Cup-renn, Skandinavisk Cup, NM senior, Norges Cup senior, og Norges Cup junior. Dessuten noen "FIS-renn" tidlig på sesongen (Beitosprinten, BUL-sprinten m.m.).

En løpers punkter regnes ut etter en komplisert formel. Generelt kan vi si at gjennomsnittet av de 5 beste resultatene over de siste 12 måneder, er grunnlaget for løperens punkter. Dersom løperen har færre enn 5 tellende renn, gis det et tillegg etter et bestemt system.

I henhold til praksis i både FIS og i andre nasjoner, har vi valgt å si at fra sesongen 2011-2012 skal alle juniorløpere og seniorløpere som går Norges Cup og NM, være innmeldt på FIS-punkt-lista.

 

Her finner dere også all informasjoner rundt personer som står på FIS listen.

 

www.fis-ski.com > Cross Country- Competitor Biographies


 

 
Facebook ikone Twitter ikone
 
© Norges Skiforbund.
Kontakt: Norges Skiforbund post@skiforbundet.no – Innhold kan ikke gjengis uten kildehenvisning til skiforbundet.no. Foto: Norges Skiforbund.
Besøksadresse:

Arendal Idrettspark Sør Amfi

Postadresse:

Agder og Rogaland Skikrets
Østenbuveien 80 4848 ARENDAL

Telefon: +47 37 06 08 15

Mobil: 419 00 118

Fax: +47 37 06 08 01

E-post: Petter.furseth@skiforbundet.no